Aronia Czarnoowocowa - Nero

Królowa przeciwutleniaczy. Jagoda, która
pomaga w walce z chorobami cywilizacyjnymi

Tajemnica cudu

W czym tkwi tajemnica cudownego żywopłotu? Rąbka tajemnicy uchylimy w tym filmiku.

Często pytają, w czym tkwi tajemnica cudownego żywopłotu. Powiem prawdę, nie ma żadnej tajemnicy. Jest maj, w środku jest chłodno, rośliny są magazynowane przy niższej temperaturze oraz kilka innych okoliczności sprawia, iż świetny stan roślin zostanie zachowany lub ulepszony.


Tutaj, w pomieszczeniu chłodzonym znajduje się urządzenie, które nie służy do oświetlana – chodzi o generatory ozonu. W jednym takim pomieszczeniu znajduje się 10-12 generatorów. To wystarczy dla obsługi 1,5milionów roślin. Ozon to właściwie 3-atomowa molekuła tlenu, która działa jak ostry środek czyszczący. 

Niszczy i zabija bakterie i grzyby.  W ten sposób tworzone jest sterylne środowisko dla roślin. Poprzez obniżenie temeperatury i ustawienie odpowiedniej wilgotności powietrza możemy zapewnić, żeby rośliny cudownego żywopłotu także w maju były w takim stanie, żeby je było można sadzić. Mają dobrą wilgotność i, jak widać, pęki nie są praktycznie otwarte.

Tę roślinę można spokojnie sadzić. Wilgotność powietrza w komorach regularnie pomiarujemy, sprawdzamy, żeby rośliny przebywały w optymalnym środowisku. To bardzo ważne. Rośliny są magazynowane w warunkach spełniających najbardziej surowe wymagania pod względem jakości.

Spełniają nawet kanadyjskie przepisy ochrony roślin, by można je było eksportować również do tego kraju. Obecnie dostarczamy  cudowny żywopłot do 15 krajów europejskich. Musimy spełnić rygorystyczne warunki. Staramy przestrzegać i spełniać wszystkie określone warunki. Uwagę poświęcamy także ochronie przeciw grzybom. Grzyby to bardzo podstępna choroba, szczególnie, kiedy napadnie korzeń rośliny.

 
Jednym z największych problemów grzybów jest, iż napada roślinę w takim miejscu i w czasie, kiedy tego nie widzimy. Widzimy tylko to, iż roślina nie rozwija się tak, jak byśmy oczekiwali, ponieważ grzyby zaatakowały korzenie. Po infekcji grzybem roślina powoli usycha. Wyrywamy roślinę i myślimy, że jest po problemie. 

Niestety tak nie jest, ponieważ zalążki grzyba pozostają w glebie. W odpowiednich warunkach temperatury i wilgoci mogą zakazić inne, uczulone rośliny. Dlatego wiele uwagi poświęcamy ochronie przeciw grzybom korzeni, żeby zabronić infekcji środowiska innych roślin tą chorobą. 

To bardzo ważne zwłaszcza z punktu widzenia tego, iż wiązy ucierpiały w latach 70-tych poważne straty, niemal 80% wiązów uschło z powodu grzybów. Nasze rośliny są oczywiście odporne na grzyby, które wtedy zniszczyły wiązy, to nie stanowi problemu. 

Może jednak trochę przesadzamy.  Na podstawie badań uznaliśmy, iż odpowiednie przygotowanie rośliny oraz warunki magazynowania i wzrostu, zabezpieczające przed obecnością i powstawaniem grzybów korzeni, tworząc sterylne środowisko dają pewność, iż w przyszłości rośliny nie będą napadnięte grzybem.

Zdielic

Oferowane sadzonki hodujemy i magazynujemy w idealnych warunkach. Terminy, kiedy można sadzić rośliny:

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
     

Oświadczenie: Podane wartości przyrostu są ważne tylko przy zachowaniu technologii uprawy i przy potrzebnej ilości substancji odżywczych, wody i słońca. Przy bardzo słabej glebie lub sadzeniu roślin w nieodpowiednim miejscu (np. w cieniu) przyrost może być wolniejszy niż podane przez nas wartości.

Wyjaśnienie:
Chociaż jagody aronii zawierają wiele substancji dobrze wpływających na zdrowie i w niektórych krajach należą do grona roślin leczniczych, samo spożywanie owoców i produktów z nich pochodzących nie gwarantuje zachowania dobrego zdrowia.
Jagody aronii nie są panaceum i nie mogą zastąpić lekarstw.
Spożywanie aronii nie wystarczy do zapobiegnięcia przed chorobami, ale ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy i ogólny stan zdrowia.